Uwaga kleszcz!

Mój koci współlokator po ostatniej eskapadzie wrócił z pięcioma kleszczami! Pewnie wiele psów i kotów dotyka ten problem, dlatego chciałbym Wam przybliżyć ten temat, dlaczego są one niebezpieczne, jak zapobiegać chorobom, które powodują oraz jak bezpiecznie usunąć takiego kleszcza.
Kleszcze to pajęczaki zaliczane do podgromady roztoczy. Żywią się krwią kręgowców, co umożliwia im przeobrażanie się w dorosłe osobniki. Swoją ofiarę wyczuwają przez ciepło ciała i zapach. Wykazują wzmożoną aktywność w okresie od wiosny do wczesnej jesieni. Wynika to z ich cyklu rozwojowego, który trwa około dwóch lat.
3

Pierwszego roku wiosną dorosła samica składa tysiące jaj w trawie. Późnym latem wykluwają się sześcionożne larwy, które wpinają się po roślinności czekając na żywiciela – najczęściej drobne ssaki. Po spożyciu krwi przechodzą w stan spoczynku, przeobrażając się w nimfę. W tej formie przeczekują zimę pod ściółką leśną. Wiosną kolejnego roku nimfy rozpoczynają żerowanie. Przez kilka dni ssą krew swojej ofiary, po czym opadają na ziemię. Następnie przechodzą wylinkę, powstaje wówczas imago – dorosły osobnik. Latem i jesienią dojrzałe kleszcze żerują, a także dochodzi do zapłodnienia. Zimą samce giną, a samice chowają się pod ściółką leśną lub na zwierzętach, aby wiosną złożyć jaja.

5

Kleszcze mogą być źródłem wielu chorób takich jak: babeszjoza, borelioza czy ehrlichioza. W Polsce najczęstsze jest zakażenie pierwotniakiem Babesia canis (babeszjoza, piroplazmoza). Kleszcz żywiąc się może wprowadzić do krwiobiegu Waszego psiaka pierwotniaki, które powodują zniszczenie czerwonych krwinek. W długim okresie może doprowadzić to do anemii, uszkodzenia nerek oraz wątroby. Ryzyko przeniesienia pierwotniaków jest proporcjonalne do czasu ssania krwi.

Jak zapobiegać chorobom?
Na rynku dostępnych jest wiele preparatów w postaci: kropli wcieranych w skórę, obroży, sprayów oraz szczepionki. Nie odstraszają one kleszczy, zatem nie chronią przed ugryzieniem. Preparaty te powodują, że kleszcz po zetknięciu z krwią lub wydzielinami łojowymi zginie w ciągu 48h, co minimalizuje ryzyko babeszjozy. Zazwyczaj środki te działają od 3 do 5 tygodni.
imagesCo zrobić jeśli znajdziecie kleszcza na Waszym pupilu?
Kleszcza należy jak najszybciej usunąć. Można to zrobić pesetą lub specjalnym urządzeniem dostępnym w aptece (moja pani nigdy z niego nie korzystała, więc ciężko mi powiedzieć co jest lepsze). Należy złapać kleszcza tuż przy skórze i ciągnąć prosto, uważając aby go nie uszkodzić. Dawniej można było usłyszeć o takich praktykach jak smarowanie kleszcza masłem. Jest to bardzo niebezpieczne bo powoduje u niego wymioty, zwiększając prawdopodobieństwo zakażenia.

EN_00912211_1750

Opracowano na podstawie:
http://www.szarik.pl/news-31-dlaczego-kleszcze-sa-gro1ne-dla-psow–.html, http://www.wotulinie.republika.pl/menu/puszcza000/013.html

Źródło zdjęć:
http://static.polskieradio.pl/files/b57d5e31-4c2d-49d7-bf7d-4f1ae1d9786c.file
http://www.zrozumpupila.pl/wp-content/uploads/2011/01/zrozum-pupila-babeszjoza-kleszcze-110126.jpg
http://www.zabijkleszcza.pl/images/12.jpg
http://www.emusklep.pl/media/catalog/product/cache/1/image/800x/9df78eab33525d08d6e5fb8d27136e95/f/r/frontlinespotons_1.jpg
http://nokautimg4.pl/p-3d-d2-3dd2b1c4407ed9197605749b1e0d8b93500x500/bayer-advantix-2-5ml-preparat-na-kleszcze-dla-psa-10-25kg.jpg
http://www.sklepbat.pl/edane/Asort/Katalog/SE17027_1.jpg
http://www.pies.pl/cms_a/upload/image/kleszcz.jpg
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Current day month ye@r *

dokomentarzy