Ubezpieczenie OC dla psa

Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej chroni nas przed roszczeniami osób poszkodowanych przez nasze zwierzęta tj. zniszczenie mienia, pogryzienie itp. Możemy ubezpieczyć się na kwotę 100 000 zł wówczas roczna składka wynosi 47 zł. Nieco wyższe składki muszą zapłacić właściciele psów ras uznanych za agresywne przez MSWiA – 57 zł. W mojej ocenie bardzo sensowne ubezpieczenie, ponieważ przyjmując średnią długość życia psa dwadzieścia lat (szkoda, że taka nie jest) to łączny koszt ubezpieczenia wynosi około 1000 zł.  Zgodnie z KC „Art. 431. § 1. Kto zwierzę chowa albo się nim posługuje, zobowiązany jest do naprawienia wyrządzonej przez nie szkody niezależnie od tego, czy było pod jego nadzorem, czy też zabłąkało się lub uciekło”. Szansa, że ubezpieczony pies wyrządzi komuś krzywdę jest bardzo mała bo większość takich wypadków wynika z nieodpowiedzialności właścicieli, a jak ktoś myśli o ubezpieczeniu to raczej należy do grona tych odpowiedzialnych.  Jednak jeśli zdarzyłaby się sytuacja, że Twój pies spowodował uszczerbek na zdrowiu osoby trzeciej  zapewne będzie Cię to kosztować więcej jak 1000 zł. Zadość uczynienie, zwrot kosztów leczenia, leków, opieki czy usunięcia blizn – mogą to być koszty rzędu nawet kilkunastu tysięcy złotych.  W wielu krajach ubezpieczenie OC zwierząt jest bardzo popularne, a w Wielkiej Brytanii obowiązkowe dla każdego właściciela psa.

Drugi rodzaj ubezpieczenia dla psa proponowany na rynku  to ubezpieczenie zdrowotne, które zawiera także ubezpieczenie OC. Miałem o nim również napisać w tej notce, jednak mam co do niego wiele wątpliwości, uwag i pytań. Po ich zweryfikowaniu podzielę się z Wami opinią i porównam istniejące obecnie na rynku ubezpieczenia zdrowotne.

 
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Current day month ye@r *

dokomentarzy