Tęczowy most – pochówek pupila

Z racji dzisiejszego święta chciałbym poruszyć temat co się dzieje z pupilami za tęczowym mostem, a właściwie tym co pozostaje przed nim, czyli jakie mamy możliwości pochówku.  Śmierć ukochanego psa to niekiedy traumatyczne przeżycie, zwłaszcza jeżeli był traktowany jak członek rodziny. Najczęściej domowi pupile poddawani są eutanazji w przychodni weterynaryjnej, ale istnieje również możliwość wykonania jej w domu. Wówczas pies może zasnąć w zaufanym miejscu, co z pewnością ogranicza jego strach i w mojej ocenie jest po prostu bardziej ludzkie.  Kolejnym etapem jest pochowanie pupila – jakie mamy możliwości?

Po pierwsze możemy zostawić ciało w przychodni weterynaryjnej, która zajmie się jego utylizacją.  Opinie o metodzie w Internecie nie są zbyt pochlebne, uważa się że zutylizowane zwierzęta są wykorzystywane do produkcji nawozów, czy też olei maszynowych – ile w tym prawdy nie mam pojęcia.

Drugim rozwiązaniem jest przekazanie ciała jednostce uczelnianej dla celów  dydaktycznych – przynajmniej tak mi się wydawało, że takie rozwiązanie powinno istnieć ale nie udało mi się znaleźć żadnych informacji na ten temat.

Obie powyższe „metody” są dość kontrowersyjne , bo jednak coraz częściej domowe zwierzęta są częścią rodziny a ich starta jest porównywalna do straty przyjaciela, dodatkowo przynajmniej pierwsza jest płatna, więc często organizowane są pochówki na własną rękę. Jest to jednak niezgodne z prawem i grozi za to mandat do tysiąca złotych. Jedynym miejscem gdzie możemy legalnie pochować naszego czworonoga są specjalnie do tego przeznaczone cmentarze, a właściwie grzebowiska (bo niektórym przeszkadza nazwa cmentarz w odniesieniu do zwierząt  stąd spór o nazwę jednego z takich miejsc, które ma powstać w Krakowie). Niestety nie jest ich za wiele. Mnie udało się znaleźć ich raptem sześć, miejscowości w których się znajdują zaznaczyłem na mapce:

 

mapacmentarze

 

 

 

 

 

Krematorium dla zwierząt jedyne, które udało mi się znaleźć znajduje się w Szymanowie (Tęczowy most). Istnieje możliwość skremowania ciała i jego pochówku na cmentarzu. Nie ma możliwości zgodnie z prawem przechowywać urny z prochami np. w domu, rozsypać ich i czy wyrzucić do morza – dotyczy to także ludzkich szczątek ze względów epidemiologicznych.

Znacie jeszcze jakieś cmentarze dla zwierząt w Polsce? Przesyłajcie mi informacje jeśli jakiś mi umknął – będę aktualizował wpis, może komuś taka lista w przyszłości się przyda.

Opracowano na podstawie artykułów: natemat.pl, fakt.pl, miejsca-pamieci.pl, źródło obrazków: 1, 2, 3, 4.
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Current day month ye@r *

dokomentarzy