Rasa: Schipperke

Shipperke jest to mały pies pasterski w typie szpica. Jak to psy stróżujące są bardzo czujne.  Jeśli potrzebujesz psa, który w odpowiednim momencie narobi trochę hałasu i nie stanowi zagrożenia to świetny wybór. Schipperke zazwyczaj są nieufne wobec obcych, łagodne dla dzieci i przywiązujące się do rodziny. Jest inteligentnym psem, który  dość szybko się uczy.  Ma silnie rozwinięty instykt łowiecki, łapie myszy, szczury i krety. Pełen temperamentu, dlatego wymaga dłuższych spacerów i wysokiej aktywności. Pomimo tego dobrze znosi mieszkanie w bloku.

Zakwalifikowałem go do dość trudnych w pielęgnacji, gdyż jego sierść należy dość często czesać, do tego trzeba uważać na jego wagę, ponieważ  łakomczuchy mają dużą skłonność do tycia!

Jego nazwa pochodzi z języka flamandzkiego, w którym oznacza „pies pasterski”, a jak podają inne źródła w dialekcie „mały owczarek”.  Podobny jest do popularnego owczarka belgijskiego, a to dlatego, że mają wspólnego przodka – leuvenaar. Pochodzenie schipperke sięga XVII wieku. Był to pies ceniony przede wszystkim przez robotników i woźniców z dzielnicy StGery w Brukseli. Urządzano dla tej rasy pokazy, gdzie prezentowano psie obroże.  Zabierany był na pokład statków, gdzie tępił myszy i szczury. W oficjalnej wystawie psów rasowych schipperke po raz pierwszy wziął udział w 1882 r.  Trzy lata później belgijska królowa Maria Henryka otrzymała psa tej rasy w prezencie, co przysporzyło schipperke popularności. W 1887 pierwsze schipperke sprowadzone zostały do USA i Wielkiej Brytanii. Nie trzymano się tam ściśle wzorca, dlatego można spotkać w tych krajach odmianę o jasnym umarszczeniu.  W Polsce rasa jest mało znana, mnie udało się znaleźć jedną hodowlę w Bydgoszczy.

Opracowano na podstawie: Eva-Maria Kramer, “Rasy psów”, Multico Warszawa 2003r, oraz www.dogopedia.pl,                     źródło zdjęć:  1, 2, 3, 4, 5, 6.
Komentarze do “Rasa: Schipperke

  1. Franticfan dnia

    Ciesze sie ze znalazlem twoja strone, teraz jestem tu stalym gosciem, tylko troche ciezko bylo ja znalezc w google na podana fraze, trzeba ja lepiej wypozycjonowac. Podepnij sobie ja do systemu wymiany linkow i masz pozycjonowanie za darmo, ruch powinienen ci wzrosnac kilkakrotnie jak wbijesz sie na pierwsza strone googla.
    Wpisz sobie w google – seo stronka z seo poradami – tu jest wszystko opisane, napewno ci sie przyda
    pozdro

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Current day month ye@r *

dokomentarzy