Pies Łajka

Pewnie większość to wie kim była Łajka, choć jak pokazuje „Matura to bzdura” nie każdy. Łajka była pierwszym zwierzęciem wysłanym na orbitę okołoziemską. Tak naprawdę łajka to grupa ras psów, a ten konkretny prawdopodobnie nazywał się „Kudriatka” czyli Kędziorek.
Rosyjscy naukowcy postanowili wysłać psa na orbitę w ramach przygotowań przed pierwszym lotem człowieka. Celem było przeprowadzenie  eksperymentów biomedycznych.

Zdecydowano, że będzie to dość nieduży bezdomny pies. Sądzono, że lepiej zniesie rozłąkę z ludźmi. Miał być to pies płci żeńskiej, gdyż łatwiej było odprowadzać fekalia z kombinezonu.

Na ulicach Moskwy schwytano 10 bezdomnych psów i przekazano do Instytutu Medycyny Lotniczej. Wszystkie psy przechodziły specjalny trening polegający na przyzwyczajaniu ich do ciasnego pomieszczenia i  ubrania ochronnego. Stopniowo zwiększano czas przebywania psa w kapsule aż do 20 dni. Sprawdzano też reakcję psów na przyspieszenie, hałas i wibracje. Wybrano sześciu potencjalnych osobników, których poddano dalszym testom w tym: w hermetycznej kapsule, badanie reakcji na zmiany ciśnienia, temperatury i składu gazów oraz rozpoczęto naukę wypróżniania i odżywiania w specyficznych warunkach. Ostatecznie wybrano Kudriawkę, czyli sławetną Łajkę.

W dniu 3 listopada 1957 roku  po południu media podały sensacyjną informację o wysłaniu przez ZSRR w kosmos drugiego sputnika wraz z psim pasażerem.

Oficjalne komunikaty TASS były optymistyczne. Podawano, że pies dobrze znosi stan nieważkości. niestety powrót Łajki na Ziemię nie był planowany, siódmego dnia miała zostać uśpiona zatrutą porcją jedzenia. Sputnik okrążył Ziemię 2570-krotnie i w kwietniu 1958r. wchodząc w gęstsze warstwy atmosfery spłonął.

Prawdę o faktycznej dacie zgonu Łajki ujawniono w 2002 r. Kiedy TASS i władze ZSRR publikowały doniesienia o dobrym stanie zdrowia Kudriawki, tak naprawdę ona już dawno nie żyła … Najprawdopodobniej zginęła po siedmiu godzinach lotu z powodu nagłego wzrostu temperatury.

Amerykanie przezywali Łajkę Muttnik (mutt –kundel), nawiązując do  nazwy Sputnik.

Przykre jest, że została skazana na śmierć, a co gorsza w rzeczywistości umarła w męczarniach, jednak nie ulega wątpliwości, że jest to jeden z psich bohaterów. W kwietniu 2008 r. postawiono niedaleko  Państwowego Instytutu Badawczego Medycyny Wojskowej Rosyjskiego Ministerstwa Obrony pomnik, upamiętniający Łajkę.

sputnik2-gazeta

SPACE-SPUTNIK II-LAIKA

lajka3

SPACE-SPUTNIK II-LAIKA

Pomnik £ajki w Moswie

lajka-znaczek-pl

800px-Posta_Romana_-_1959_-_Laika_120_B

opracowano na podstawie: http://odkrywcy.pl , www.wikipedia.pl, http://www.kosmonauta.net/forum/index.php?topic=422.0,    z tych stron pochodzą, także zamieszczone zdjęcia.
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Current day month ye@r *

dokomentarzy