Hachiko

Wbrew pozorom to nie tylko opowieść z filmu, historia wydarzyła się naprawdę w latach dwudziestych ubiegłego wieku w Kraju Kwitnącej Wiśni. Hachiko był psem rasy akita, który należał do Hidesaburō Ueno, profesora Tokijskiego Uniwersytetu. Pies każdego ranka odprowadzał swojego właściciela na stację, a popołudniu czekał na pociąg, którym jego pan wracał z pracy.  W maju 1925 Hachiko jak zwykle oczekiwał Ueno na peronie, jednak jego człowiek nie wracał. Okazało się, że profesor zmarł w trakcie pracy. Pies nie rozumiał straty, wiernie wyczekiwał powrotu właściciela przez kolejne 10 lat. Student, który prowadził badania nad rasą, zauważył psa na stacji.  Idąc za nim trafił do rodzinnego domu profesora. Wzruszony opowieścią opisał niezwykłą historię wierności psa. Jeden z jego artykuł trafił do ogólnokrajowego dziennika Asahi Shimbun, przez co cała Japonia poznała postać Hachiko. Stał się sensacją narodową, przedstawiany był jako wzór lojalności w stosunku do rodziny. Hachiko zmarł 8 marca 1935 roku, a jego szczątki zachowano ku pamięci w National Science Museum w Ueno  w Tokio. Rok przed śmiercią psa postawiono figurę z brązu przy stacji na której Hachiko czekał na pana, jednak w takcie II Wojny Światowej w ramach surowej gospodarki wojennej pomnik przetopiono. Odnowiono go 1948 roku, a stacja stała się popularnym miejscem spotkań.

Historia „wiernego psa” doczekała się ekranizacji. W 1987 powstała wersja japońska, zaś 2009 miała miejsce bardziej nam znana holywoodzka premiera. W 1994 roku CBN wyemitowało program radiowy upamiętniający japońskiego psa. Dźwiękowcom udało się odzyskać ze zniszczonych nagrań dźwięk szczekającego Hachiko. Program zgromadził miliony słuchaczy.

 

 

 

image

 

Opracowano na podstawie wiki i bloga, źródło zdjęć: 1, 2, 3, 4, 5, 6
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Current day month ye@r *

dokomentarzy