Czipowanie psów

Akcja czipowanie zwierząt trwa. Zacznijmy od początku co to takiego i z czym to się je. Elektroniczny czip jest to mikroprocesor wielkości ziarna ryżu wszczepiany podskórnie przeważnie z lewej strony szyi lub pomiędzy łopatkami. Zawiera on unikatowy 15-cyfrowy numer, który po wpisaniu w bazę danych teoretycznie wyświetli dane właściciela. Dlaczego teoretycznie, a bo wcale tak genialnie to nie działa. Jest kilka takich baz, sami musimy dopilnować aby te dane umieścić. Dodatkowe, bazy te nie zawsze ze sobą współpracują. Czip się przesuwa, czasem czytniki ich nie wyłapują, a zdarzają się przypadki, że czytnik jednej firmy nie odczyta czipa innej. Od pewnego czasu uwagi te raczej nie powinny dotyczyć Polski, ponieważ w UE obowiązują jednolite standardy stosowanych urządzeń. Jeśli podróżujemy z psem po za granice UE, warto wpisać numer identyfikacyjny na adresatce.

1

Po co nam taki czip. Przede wszystkim w razie zagubienia psa, a właściwie jego znalezienia ma ułatwić kontakt z właścicielem.  Jest on również konieczny przy wyrobieniu psiego paszportu.

Co roku trwa akcja darmowego czipowania zwierząt. W Warszawie oznakować psa możemy w wybranych placówkach (lista dostępna jest na stronie Urzędu Miasta Warszawa) do 15 grudnia, lub wyczerpania zapasów. W tym roku na ten cel przeznaczono 560 tys. zł. Należy wypełnić wniosek, mieć przy sobie dowód osobisty i dokument potwierdzający prawo do zwierzęcia, najlepiej książeczkę zdrowia, ponieważ trzeba pokazać aktualne szczepienie przeciwko wściekliźnie. Jeśli Twoja lecznica jest na liście to może to być inny dokument, bo większość wprowadza wszystkie dane do komputera i Twój weterynarz i tak wie kiedy było szczepienie. Sam zabieg jest jak to wszędzie piszą bezbolesny – jak szczepienie. Igła wbita w ciało, bezbolesna? C’mon igła zawsze jest bolesna, ale to zabieg jednorazowy i trwający kilka sekund. Da się wytrzymać.

opracowano na postawie: http://www.um.warszawa.pl, vatopedia.pl
żródło zdjęć: 1, 2, 3.
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Current day month ye@r *

dokomentarzy